دین کانادا

دین کانادا در شهر مونترال
مونترال

دین کانادا از آن مقاله هایی است که از نوشتن آن لذت می برم و مسئله ی دین کانادا از آن دسته موضوعات پیچیده و جذابی است ک همیشه از تحلیل و بررسی آن به وجد می آیم .پیچیدگی مسئله ی دین کانادا زمانی برای شما مشخص می شود که در خیابان های تورنتو قدم بزنید. انسان های مختلف، عقاید متفاوت.

سیل عظیم مهاجران به کانادا ، فرهنگ کانادا و به طور خاص تر ، دین کانادا را دستخوش تغییر کرده است . به گونه ای که شما ممکن است در شهری مانند تورنتو یا ونکوور ، شاهد تنوع ادیان مختلف با آداب و رسوم های مخصوص به خودشان باشید که هر کدام به صورت مسالمت آمیز در کنار یکدیگر آرام گرفته اند. دین و مذهب در کانادا یک انتخاب است . شما آزادید که انتخاب کنید و خوشحال باشید که به انتخاب شما احترام خواهند گذاشت .

در این مقاله در ابتدا نگاهی می اندازیم به دیدگاه یک کانادایی نسبت به دین کانادا و بررسی می کنیم که این نگاه چگونه بر یک مهاجر تاثیر می گذارد . و در ادامه به معرفی ادیان مختلف و حتی بی دینی می پردازیم . در انتها نیز راجع به دین اسلام صحبت شده است تا هموطنان عزیزمان به درک روشن تری از وضعیت یک مسلمان در کانادا دست یابند.

فهرست

دیدگاه کانادایی ها نسبت به دین کانادا

دین کانادا - سرخپوستان

دین کانادا قابل اندازه گیری است. طبق نظر سنجی سال ۲۰۱۱ ( که اخرین نظر سنجی برگزار شده از سوی دولت در این زمینه بود ) حدود ۷۶ درصد از کانادایی ها، به نوعی هویت مذهبی خود را نشان می دهند. در نظر سنجی دیگری در سال ۲۰۱۷، باز هم به طور مشابه اکثریت قریب به اتفاق کانادایی ها ادعا کردند که به مفاهیم اساسی همچون خدا، مداخلات الهی و بهشت، معتقد هستند.

اگرچه دین کانادا غالبا دین مسیحی است، ولی افزایش جریان مهاجرت به این کشور سبب به وجود آمدن دین ها و آیین های دیگری در کنار مسیحیت شده است . به طوری که حتی بعضی از کانادایی ها به گرایشات آسیایی و خاورمیانه اعتقاد پیداکرده اند.

کانادایی ها فارغ از اینکه دین دارند یا نه ، می توان گفت به مفهوم سکولاریسم پایبندند. به گونه ای که دین را یک مسئله ی شخصی می دانند و اکثرا دینشان را برای خودشان نگهمیدارند. به دلیل همین تنوع دینی هست که یادگیری احترام به ایمان دیگران، یکی از مهمترین آموزه های در فرهنگ و دین کانادا به شمار می آید.

 

تنوع دینی

مسیحیت دین غالب مردم کانادا می باشد. با این حال ادیان دیگر همچون اسلام، بودا، یهود و … نیز در کنار مسیحیان ، پیروان خود را دارند. همانطور که پیش از این نیز گفته شد این تنوع دینی تا حد بسیاری به دلیل مهاجرت افراد مختلف به این کشور می باشد . کشور کانادا همیشه این وعده را به مهاجران داده است که می توانید دین خود را نیز با خود بیاورید . با نگاهی به جدول زیر می توانید تاثیر مهاجرت را بر دین کانادا مشاهده کنید :

این آمار بر گرفته ازنظر سنجی سال ۲۰۱۱ می باشد.( اخرین نظر سنجی انجام شده در این خصوص )

مسیحیت

۵۹٫۳

بی دینی

۲۵٫۱
اسلام

۴٫۸

هندو

۱٫۵

سیکیزم

۰٫۸

یهودیت

۰٫۵

بودایی

۰٫۴

مابقی ادیان

۱۰

 

مسیحیت در دین کانادا

از آنجایی که مسیحیت، دین غالب مردمانی بود که در زمان استعمار کانادا به آن مهاجرت کردند، این دین به عنوان دین غالب مردم کانادا نیز در آمده است. به گونه ای که بیش از ۶۰ درصد مردم کانادا مسیحی هستند و یا حداقل خود را مسیحی می دانند. تاثیرات فرهنگ مسیحی در ابعاد مختلف زندگی یک کانادایی به خوبی نمایان است . از برگزاری جشن های مختلف گرفته تا چگونگی برخورد با مشکلات روز مره.

البته اینطور فکر نکنید که هر هفته شاهد حظور پر رنگ مردم کانادا در کلیسا ها هستیم. نه اینطور نیست . تنها ۱۰ درصد از مسیحیان کانادا به کلیسا می روند و مابقی ان ها در خانه های خود می مانند و همزمان با خوردن پاپ کورن به تماشای تلویزیون مشغول می شوند. کانادا هم همانند ایران خودمان است، درست است که بسیاری از ما مسلمانیم ولی واقعا چند درصد از ما تمام اصول و قواعد را رعایت می کنیم و یا چند درصد از ما به مسجد می رویم و در نماز های جماعت شرکت می کنیم … .

مسیحیت در کانادا خود به سه زیر شاخه تقسیم می شود که به ترتیب فراوانی در زیر آمده است :

 1. کاتولیک
 2. پروتستان
 3. انگلیکانیسم

هر کدام از این دسته ها کلیسا های مخصوص به خود را دارند و معماری کلیسا ها در هر دسته نیز به دسته ی دیگر متفاوت است.

یهودیت در دین کانادا

جمعیت یهودیان کانادا کمتر از نیم میلیون نفر است. شاید این جمعیت نیم میلیونی آن قدر ها هم به چشم نیاید ، ولی همین جمعیت ، چهارمین جمعیت یهودیان در زمین، پس از اسرائیل، فرانسه و ایالات متحده می باشد.

اکثر یهودیان کانادایی پس از پایان جنگ جهانی دوم (۱۹۴۵-۱۹۳۹) از اروپای شرقی به کانادا آمدند. پیش از آن کانادا یک سیاست ضد یهودی داشت و بیشتر یهودیان مهاجر، مجبور بودند آمریکای شمالی را به جای کانادا انتخاب کنند.امروزه بزرگ ترین جوامع یهودیان کانادایی در مراکز شهر های تورنتو و مونترال ساکن هستند و تاثیر زیادی بر هنر، سیاست، تجارت و غذاهای محلی آن منطقه داشته اند.

اسلام در دین کانادا

دین کانادا و دختر مسلمان

در سرشماری سال ۱۸۷۱ تنها ۱۳ مسلمان در میان جمعیت کانادایی ها یافت می شد.امروز اسلام دومین دین کانادا است که چیزی در حدود ۵ درصد جمعیت کل کانادا را شامل می شود که ٪۵۰ از این مسلمانان نیز در ایالت انتاریو زندگی می کنند.جدول زیر پراکندگی های جمعتی مسلمانان را نشان می دهد.

 

استان

مسلمانان
 اونتاریو

۳۵۲٬۵۳۰

 کبک

۱۰۸٬۶۲۰

 بریتیش کلمبیا

۵۶٬۲۲۰
 آلبرتا

۴۹٬۰۴۰

 مانیتوبا

۵٬۰۹۵

 ناوا اسکوتیا

۳٬۵۴۵
 ساسکاچوان

۲٬۲۳۰

 نیوبرانزویک

۱٬۲۷۵
 نیوفاندلند و لابرادور

۶۳۰

 پرنس ادوارد آیلند

۱۹۵

 سرزمین های شما غرب

۱۸۰

 یوکان

۶۰

 نوناووت

۳۰

 کانادا

۵۷۹٬۶۴۰

مسجد ها و مراکز اسلامی

در کانادا مجموعا بیش از ۵۰ مسجد وجود دارد که بیشتر آن ها در استان های انتاریو، کبک، بریتیش کلمبیا و آلبرتا تجمع کرده اند. درست است که این تعداد مسجد با تعداد کلیسا های موجود در کانادا قابل مقایسه نیست، ولی همین تعداد برای جمعیت مسلمان کانادا کفایت می کند. این مساجد نه تنها جایی برای برگزاری مراسمات مذهبی هستند، بلکه به عنوان محل آموزش مفاهیم دینی و قرآنی نیز به شمار می آیند.

در مدارس کانادا، مسائل و موضوعات پیرامون دین کانادا آموزش داده نمی شود. لذا برای آموزش مفاهیم قرآنی باید به نزدیک ترین مسجد موجود در شهر خود مراجعه کنید.

” نخستین انجمن اسلامی در سال ۱۹۲۰ در ادمونتون تأسیس شد و در همانجا مسجدی نیز بنا گردید. پس از جنگ جهانی دوم نیز انجمنهای اسلامی متعددی در ویندوسور، لوندن، تورنتو، و لاک لابیش و مناطق دیگر به ترتیب در سال‌های ۱۹۵۴، ۱۹۵۵، ۱۹۵۶، ۱۹۵۷ تأسیس گردید. در حال حاضر، حداقل ۵۰ انجمن و جمعیت اسلامی در کانادا مشغول فعالیت می‌باشد. بعدها انجمن‌های منطقه‌ای نیاز به همکاری و تعاون را در سراسر کشور بیش از پیش حس کرده، در سال ۱۹۷۳ اقدام به تأسیس شورای انجمن‌های اسلامی کانادا نمودند. ” برگرفته از ویکی پدیا

وجود بیش از یک میلیون مسلمان کانادایی نشان داده است که اسلام سریع ترین رشد را در میان ادیان دیگر در دین کانادا داشته است . این موضوع تا حد زیادی به دلیل مهاجرت بسیاری از مسلمانان از ملل اسلامی به کانادا می باشد. اکثر مهاجران مسلمان از کشور های جنوب آسیا و خاورمیانه می باشند. از جمله کشور هایی که مبدا مسلمانان می باشند :

 • ایران
 • پاکستان
 • هند
 • مصر
 • سوریه
 • لبنان

اسلام هراسی در دین کانادا

دین کانادا و اسلام هراسی

اسلام هراسی در کانادا به مجموعه ای از گفتمانها، رفتارها و ساختارهایی اشاره دارد که باعث بروز اضطراب، ترس، خشونت و چنین احساساتی نسبت به مسلمانان می شود. این مسئله تا حد زیادی مربوط به فعالبت گروه هایی است که با نام اسلام فعالیت های مخرب می کنند و دیدگاه منفی از اسلام را در جهان پراکنده ساخته اند. وقایع و رویداد هایی که به وسیله ی این گروه ها در نقاط مختلف جهان روی می دهد باعث ایجاد ترس و بغض نسبت به مسمانان جهان شده است و کشور کانادا نیز از این تاثیرات منفی در امان نبوده.

به عنوان یک مسلمان در کانادا شاید گاهی مجبور به توضیح این باشید که شما نیز مانند دیگر انسان ها خواهان صلح و آرامش هستید.

اسلام هراسی ابعاد مختلفی دارد. از سوء ظن پلیس ها گرفته تا خشونتی که علیه زنان مسلمان صورت می گیرد. و یا مثلا ایجاد خرابکاری و بی نظمی در مساجد و مراکز اسلامی . البته اینگونه فکر نکنید که که در کانادا به خاطر مسلمان بودتان، قرار است دچار مشکل شوید، نه این گونه نیست. اسلام هراسی توسط دولت های کانادایی در سطح فدرال، استانی و شهرداری ها محکوم شده است و با افرادی که بخواهند با شما برخورد بدی را داشته باشند ، به شدت برخورد می شود .

مدارس اسلامی کانادا

دین کانادا و مدرسه ی اسلامی
مدرسه اسلامی «جوانان مسلمان کانادایی» در مونترآل

بسیاری از مسلمانان کانادا علاقه دارند که مفاهیم دینی و مذهبی مربوط به اسلام به کودکانشان اموزش داده شود . اما در مدارس دولتی چنین چیزی را پیدا نخواهید کرد . در مدارس کانادایی جایی برای دین کانادا وجود ندارد. این موضوع به دلیل تنوع دینی در این کشور بوده و از طرفی منطقی نیز هست. چرا که اگر بخواهند به یک دین بپردازند ، پس بقیه ی دین ها چه می شود ؟؟ و اگر بخواهند به تمام ادیان بپردازند ، باید به ها را تا پاسی از شب در مدارس نگدارند، که خب این هم نشدنیست . به هر ترتیب اگر شما می خواهید فرزندانتان اسلام را در مدارس خود فرا بگیرند باید به فکر مدارس خصوصی اسلامی موجود در کانادا باشید. البته باید بتواندی از پس هزینه های مربوط به آن ها نیز بر بیایید.

این مدارس در بسیاری از نقاط کانادا از جمله تورنتو، میسیساگا، برامتون، اسکاربو و … یافت می شوند. درست است که هر کدام از این مدارس هدف خاص خود را دنبال می کنند، اما رسالت اصلی مشترک ان ها آموزش مفاهیم اسلامی به فرزندان شما می باشد. درست است که اکثر دانش آموزان این مدارس مسلمان هستند ولی اجباری در انی خصوص در زمان ثبت نام وجود ندارد .

برخی از این مدارس حتی آموزش زبان فارسی را نیز در دستور کار خود قرار داده اند.

برخی از مدارس اسلامی کانادا عبارت است از :

 • Islamic Foundation School
 • Baitul Mukarram School
 • Madinatul Uloom Academy
 • Isna School
 • Olive Groves School
 • Safa Marwa School
 • Iqra School
 • Al Huda Islamic School

 

نگران نباشید

شاید در بعضی از شهر های کانادا که تعداد مسلمانان بسیار بسیار کم است یا اصلا وجود ندارند ، با نگاه های متعجب مردم مواجه شوید، که دلیل آن این است که شناخت درستی از تفکرات شما به عنوان یک مسلمان ندارند و شاید اگر بتوان برایشان توضیح داد دیگر با تعجب به شما خیره نشوند. در شهر هایی همچون ونکوور یا تورنتو چنین مسائلی به وجود نمی آید.

این که عده ای بخواهند شما را بخاطر دینتان قضاوت یا مورد اذیت و آزار قرار دهند، چیزی نیست که تنها مربوط به کشور های غربی باشد یا مثلا کانادا که کشور مورد نظر ماست . این موضوع محدود به منطقه یا فرهنگ خاصی نمی شود. بلکه سر منشا آن ذهن بیمارگونه ی اقوام بشر است که می تواند در هر مکان و هر زمان شما را تحت تاثیر قرار دهد. قصد من نیز از اشاره به این مطلب بیشتر آن بود که شما را با تمام ابعاد زندگی یک مسلمان در یک کشور غربی آشنا سازم ، وگرنه پدیده ی اسلام هراسی شاید در تمام سال هایی که قرار است در کانادا زندگی کنید ، یک بار هم برای شما پیش نیاید. در اینجا قصد ما دادن آمادگی ذهنی برای وقوع هر رویدادی پس از رسیدن شما به کانادا بوده است.

 

بی دینی

دین کانادا و مرد کتابخوان

درمقابل انواع مختلف از دین کانادا یی ها ،بی دینی نیز در تمام استان ها و مناطق کانادا وجود دارد. بی دین های کانادا به سه دسته تقسیم می شوند :

 • آتئیست ها ( کسانی که به وجود خدا اعتقادی ندارند )
 • آگنوستیک ها ( کسانی که نمی دانند خداوجود دارد یا نه )
 • انسانگرایان

سرشماری سال ۲۰۱۱ نشان داد که بیش از ۲۵ درصد کانادایی ها چیزی به عنوان دین کانادا یی ندارند و عملا بی دین خوانده می شوند. از این میان حدود ۲ میلیون نفر آتئیست، ۱٫۸ میلیون نفر اگنوستیک و ۱٫۲ میلیون نفر اومانسیم یا همان انسان گرا هستند.

سنجش دقیق بی ایمانی در مردم کانادا کار مشکلی است. چرا که بسیاری از افرادی که خود را بی دین می دانند شاید هنوز به خدا اعتقاد داشته باشند . از طرفی افرادی هستند که با وجود پذیرفتن تعالیم الهی کوچک ترین اقدامی در این زمینه انجام نمی دهند و شما هیچ وقت ان ها را در مساجد یا کلیسا ها پیدا نمی کنید.

بررسی ها و نظر سنجی های عمومی

در یکی از نظر سنجی های انجام شده در سال ۲۰۱۱ در کانادا، مشخص شد که ۵۳ درصد از کانادایی ها معتقد بودند که منفعت دین از ضرر آن بیشتر است و ۶۳ درصد نیز بر این باور بودند که دین پاسخ بیشتری برای سوالات اساسی نسل بشر دارد.

در سال ۲۰۱۰ پرسشنامه ۸۰ سؤالی در مورد ۴۲۰ کانادایی توسط مرکز تحقیقات دانشگاه کارلتون و انجمن متقاضیان کانادایی در مونترال تهیه شد که در آن، ۳۰٪ با این جمله که “من می دانم که خدا واقعا وجود دارد و من هیچ شک و تردیدی ندارم” توافق کردند، ۲۰ درصد اظهار داشتند که آنها “شک دارند”، اما “احساس می کنند که من به خدا اعتقاد دارند”، ۱۰ درصد پاسخ دادند که “گاهی” به خدا اعتقاد دارند، ۲۰ درصد گفتند که آنها به “خدای شخصی” اعتقاد ندارند، اما “به قدرت بالاتر اعتقاد دارند” ۱۲٪ می گویند که “نمی دانند آیا  خدا وجود دارد ولی اعتقاد دارد راهی برای پیدا کردن وجود دارد” و ۷٪ گفتند که هیچ خدایی وجود ندارد.

اندکی بیش از نیمی از آنها به بهشت ​​اعتقاد داشتند، ۵٫۵ درصد از آن ها به زندگی پس  از مرگ اعتقاد داشتند و حدود ۲۷ درصد از آنها معتقد به آخرت بودند. ۵۰ درصد نیز به مجازات ها و پاداش های الهی اعتقاد داشتند.

 

انجمن ها

بعضی از کاناداییان غیر مذهبی انجمن هایی را تشکیل داده اند. انجمن هایی مانند انجمن آتئیست های کانادا، انجمن انسان گرایان کانادایی و اتحادیه ی سکولار تورنتو و چند انجمن دیگر که همگی در تلاش برای مقابله با مفاهیم مذهبی هستند. در سال ۱۹۹۹ برخی از بی دین های کانادا تقاضا کردند که کلمه ی خدا از ابتدای قانون اساسی کانادا حذف کنند و چندی بعد همان گروه تقاضای حذف این کلمه از سرود ملی کانادا نیز مطرح کردند.

اگرچه ممکن است تعداد بی خدایان در کانادا طبق آمار های رسمی در اقلیت باشد ولی  کانادا همچنان یک کشور با فرهنگی کاملا سکولار است. اکثر کانادایی ها پذیرفته اند که داشتن دین یا نداشتن آن یک مسئله ی شخصی است و زیاد علاقه ای به صحبت در رابطه با دین افراد ندارند . آن ها سعی می کنند بحث در این باره را  به خود یا نهایتا خانواده ی خود محدود سازند.

در جدول زیر درصد بی دینی در هر استان کانادا را به صورت جداگانه برای هر استان نشان داده ایم :

تغییرات این درصد (۲۰۰۱-۲۰۱۱)

درصد بی دینی (۲۰۱۱)درصد بی دینی (۲۰۰۱)استان های کانادارتبه
+۷٫۷۲۳٫۹%۱۶٫۲%کانادا
+۱۲٫۵۴۹٫۹%۳۷٫۴%یوکان۱
+۹٫۰۴۴٫۱%۳۵٫۱%بریتیش کلمبیا۲
+۸٫۵۳۱٫۶%۲۳٫۱%آلبرتا۳
+۱۳٫۱۳۰٫۵%۱۷٫۴%قلمره های شمال غرب۴
+۸٫۲۲۶٫۵%۱۸٫۳%منیتوبا۵
+۹٫۰۲۴٫۴%۱۵٫۴%ساسکاچوان۶
+۷٫۱۲۳٫۱%۱۶٫۰%انتاریو۷
+۱۰٫۲۲۱٫۸%۱۱٫۶%نوا اسکاشوا۸
+۷٫۳۱۵٫۱%۷٫۸%نیوبرانزوئیک۹
+۷٫۹۱۴٫۴%۶٫۵%جزیره ی پرنس ادوارد۱۰
+۷٫۰۱۳٫۰%۶٫۰%نانوات۱۱
+۶٫۵۱۲٫۱%۵٫۶%کبک۱۲
+۳٫۷۶٫۲%۲٫۵%نیوفنلاند و لابرادوار

۱۳

تاثیر دین کانادا و بی دینی در سیاست

دین کانادا و سیاست
رهبر پاپ و جاستین ترودو

بسیار اتفاق افتاده است که رهبران سیاسی و مذهبی به واسطه ی قدرتی که در اختیار دارند ، قصد القای افکار و عقاید شخصی خود بر جامعه را می کنند و گاها نیز در این مسیر موفق نیز می شوند.طبق قانون نه سیاست مداران حق دارند از قدرت خود برای مقابله با دین استفاده کنند و نه رهبران مذهبی حق دخل و تصرف در حکومت به واسطه ی قدرتشان هستند. سیاست کلی کانادا بر این اساس است که دین و سیاست دو مسئله ی جدا از هم بوده و نباید این دو را با هم قاطی کرد . البته در واقعیت همیشه اینطور پیش نمی رود حتی اگر قانون چیز دیگری را بگوید!!

 

کانادا کشوری برای همه

دین کانادا رنگین کمون

همانطور که دیدید کانادا دین واحدی ندارد و دین کانادا مجموعه ای ادیان سراسر جهان را شامل می شود . به گونه ای که از هر نژادی و آیینی را در خود جای داده است . هر کانادایی فارغ از  تفکری که دارد ، یاد گرفته است که به عقاید و تفکرات دیگران احترام بگذارد و در مقابل می تواند تا حد زیادی مطمن باشد که به قاید او نیز احترام گذاشته می شود. در کانادا هر دینی انجمن های مخصوص به خود را دارد و شما حتی اگر سیکیزم هم باشید ، با اینکه در اقلیت های دینی جای دارید ولی می توانید اجتماعی را در محل زندگی خود بیاید که از هم کیشان و هم دینان شما ساخته شده است . جاییکه در آن احساس راحتی بیشتر و نوع خاصی از احساس نزدیکی و برادری را تجربه خواهید کرد .

 

اتحاد گوناگونی ها

چگونگی اداره این کشور همیشه مرا تحت تاثیر قرار داده است. مگر میشود این همه انسان متفاوت را در کنار یکدیگر با صلح و آرامش اداره کرد . این کار کاری است که کانادا انجام می دهد و به راستی که این کار را با دقت و ظرافت بسیار به سر انجام می رساند.

فرقی ندارد که شما انسانی دینی باشید یا غیر دینی ، کانادا جایی است که در ان احساس آرامش خوهید کرد . آرامشی از جنس احترام و حمایت . مصلم است که به مشکلاتی نیز رو به رو خواهید شد ولی به شما قول می دهم که ارزشش را دارد . شاید تعداد مسلمانانی که در کانادا می بینید بسیار کمتر از تعداد آن  ها در کشور خودمان باشد ، ولی نکته ی مهم این است که این افراد همگی عاشق دینشان هستند و با خواست و اراده ی خودشان است که دین دارند . بودن در کنار مسلمانان واقعی شما را بیشتر از قبل عاشق دین و مذهبتان خواهد کرد .

امیدوارم مطالب گفته شده سودمند واقع شده باشد و شما را هر چه بیشتر با شرایط دینی و فضای مذهبی کانادا آشنا سازد.

برای کسب اطلاعات بیشتر در این زمینه با مشاوران ما در آژانس مهاجرتی مسیر تماس بگیرید.

فرم مشاوره

ارزیابی سریع

خلاصه
دین کانادا
نام مقاله
دین کانادا
توضیح
در این مقاله در ابتدا نگاهی می اندازیم به دیدگاه یک کانادایی نسبت به دین کانادا و بررسی می کنیم که این نگاه چگونه بر یک مهاجر تاثیر می گذارد . و در ادامه به معرفی ادیان مختلف و حتی بی دینی می پردازیم . در انتها نیز راجع به دین اسلام صحبت شده است تا هموطنان عزیزمان به درک روشن تری از وضعیت یک مسلمان در کانادا دست یابند.
نویسنده
منشر کننده
آژانس مهاجرتی مسیر
لوگو
رزرو وقت مشاوره