تجربه زندگی در کانادا

تجربه زندگی در کانادا در تورنتو با هوای ابری

 

 

تجربه زندگی در کانادا ، مقاله ای است که در آن نتیجه ی تجربیات بیش از ۲۰۰ مهاجر در رابطه با زندگی در کانادا آورده شده تا شما را هر چه بیشتر با واقعیت های بعد از مهاجرت و شرایط کشور کانادا آشنا کند. وقتی با این مهاجران صحبت می کردم یا نظراتشان را میدیدم، متوجه ی اشتراکاتی در صحبت های آن ها شدم و به همین دلیل دسته بندی های مختلفی را برای این تجربیات به وجود آوردم که امیدوارم برای شما نیز سودمند واقع شود.

در هر دسته من به نتیجه ی حاصل از مجموعه ای از تجربیات می پردازم و اینگونه نیست عین گفته ی آن ها را ذکر کنم. چرا که در آن صورت باید مقاله ای چهل صفحه ای در این زمینه ارئه شود، که از حوصله ی حتی من هم خارج است .

فهرست

 

مقدمه

همانطور که می دانید، برای اینکه بتوانیم تصمیمات درستی را در زندگی خود بگیریم، نیازمند شناخت درستی از مسائل پیش رویمان هستیم. گاهی یک تصمییم درباره ی یک تغییر گرفته می شود، تغییری که می تواند بسیار تاثیر گذار باشد و در صورت انجام آن، مسیر زندگی ما را دگرگون سازد. همه ی ما گاهی به تغییراتی که باید در زندگی خود دهیم ، فکر کرده ایم و حتی تصمیماتی هم در این باره گرفته ایم تا بتوانیم زندگی خود را در موقعیت بهتری قرار دهیم.

اما چرا همیشه موفقیت حاصل نمی گردد ؟!!

 

مهاجرت یک تغییر است

مهاجرت یک تغییر است. یک تغییر بسیار بزرگ. تغییری که می تواند وضعیت شما را بهتر یا بدتر کند. این بستگی به شما دارد. بستگی دارد به چه دلیل مهاجرت می کنید، به کجا مهاجرت می کنید، چقدر پول به همراه خود می برید و برنامه ی شما پس از رسیدن به مقصد چیست.

متاسفانه در ایران، اکثر کسانی که قصد مهاجرت دارند تصویر روشنی از شرایطی که قرار است با آن رو به رو شوند، ندارند ؛ و بیشتر از اینکه به چگونگی زندگی در کشور مقصد فکر کنند، به فکر فرآیند مهاجرت هستند و اینکار را با این استدلال انجام می دهند که هر جایی برویم بهتر از ایران خودمان است . انگار که اینجا آتش روشن کرده اند و شما را مجبور به ترک کشور می کنند. باید بگویم نه، هر جایی بهتر از ایران نیست، حداقل برای شما.  حتی کشوری مانند کانادا نیز برای همه افراد جای مناسبی نیست. تجربه زندگی در کانادا این ادعا را اثبات می کند و مدرک آن، افرادی هستند که پس از مهاجرت و تجربه زندگی در کانادا ، مانند یک شکست خورده به کشورمان باز می گردند.

از عوامل بازگشت به ایران می توان به :

 • عدم توانایی در برقراری ارتباط
 • نداشتن درک درستی از شرایط آینده
 • عدم توانایی در به دست آوردن کار مناسب
 • تنها شدن و از بین رفتن زندگی جمعی
 • راضی نبودن از جایگاه اجتماعی ای که بعد از مهاجرت به دست می آورید
 • تفاوت های فرهنگی و عدم تحمل این توانایی ها
 • عدم توانایی کنترل فرزندان 
 • فکر کردن راجع به شرایط خانواده ی خود در ایران
 • سختی های آب و هوای سرد برای افرادی که بیماری زمینه ای دارند
 • و …

چگونه از به وجود آمدن چنین مسائلی جلوگیری کنیم ؟

 • تحقیق و بررسی کشور کانادا
  • از نظر فرهنگی
  • از نظر وضعیت آب و هوایی
  • به جهت پیدا کردن کار
  • چگونگی تربیت فرزندان در محیط کانادا
  • و …

تجربه زندگی در کانادا – زبان

تجربه زندگی در کانادا و فهم درک زبان ان منطقه

زبان مهم ترین مسئله پس از ورود به کانادا یا هر کشور دیگری می باشد.

زبان یعنی توانایی برقراری ارتباط و تجربه زندگی در کانادا نشان داده است که ضعف در این توانایی به قیمت :

 • شکست در کار
 • در روابط عاطفی
 • در خرید کردن از فروشگاه ها
 • درگرفتن حق خود
 • یا حتی اثبات بی گناهیتان در شرایط خاص می باشد.

اگر نتوانید خوب صحبت کنید، نمی توانید پیشرفت کنید و حتی نمی توانید جایگاه خود را حفظ کنید. مخصوصا در محیط کار . یک از حیاتی ترین مسائل برای زندگی در کانادا داشتن کار است و اگر چند ماه بی کار باشید باید فشار زیادی را متحمل شوید.

سطح زبان و سرعت استخدام

 تجربه زندگی در کانادا نمایان گر آن است که مهارت در زبان، ارتباط مستقیمی در سرعت استخدام دارد و ضعف در این مهارت شما را مجبور به انجام کار هایی می کند که نمی خواهید.

به عنوان مثال شما ۱۰ سال در ایران مهندس بوده اید. و حالا در کانادا به دلیل ضعف در مهارت های زبان خود نمی توانید آن جایگاه پیشین خود را در اینجا هم داشته باشید. پس به ناچار مجبور به کار در فست فود و رستوران یا هر کار سطح پایین دیگری می شوید. که باب میل شما نیست و به عزت نفس شما لطمه وارد می کند.

در اینجاست که شما به سرعت به یاد ایران می افتید و احتمال زیاد تصمیم به بازگشت میگیرید .

این را هم بگویم وقتی صحبت از مهارت در زبان می شود منظور نمره ی آیلتس شما نیست. چه بسیار اند افرادی که سال ها درس زبان انگلیسی خوانده اند، ولی حتی نمیتوانند به راحتی صحبت کنند.اگر بخواهید که در یک محیط زندگی کنید ، نیاز دارید افراد مختلف به شما اعتماد کنند تا با شما تعامل داشته باشند.تجربه زندگی در کانادا نشان می دهد که نداشتن مهارت زبان کافی، دلیل اصلی تنهایی ای است که بسیاری از مهاجران به آن دچار میشوند.

یک باور غلط

اینکه فکر میکنیم زندگی در یک محیط باعث این می شود که شما زبان آنجا را در عرض چند ماه یاد بگیرید، یک تصور غلط است.همانطور که می دانید اغلب ما ایرانی ها تا مجبور نباشیم کاری را انجام نمی دهیم.تجربه زندگی در کانادا گویای ان است که یادگیری زبان حتی در خود کشور کانادا نیز همینطور است .شاید بگویید :خب پس از ورود به آن جا مجبور به یادگیری هستم و زبانم به سرعت پیشرفت می کند.اما اینگونه نیست.تجربه زندگی در کانادا نشان می دهد که این بسیار بستگی به شرایط شما دارد .

تصور کنید شما کار نمی کنید ( ممکن است شما خانومی باشید که همسرتان در کانادا کار می کند )و از مغازه های ایرانی خرید خود را انجام می دهید، به رستوران های ایرانی می روید و دوستان ایرانی پیدا می کنید. خب حالا خودتان بگویید، چه دلیلی دارد زبان شما تقویت شود ؟؟؟ 

تجربه زندگی در کانادا – داشتن برنامه و دیدن واقعیت ها

تجربه زندگی در کانادا و نداشتن کار
بی خانمان ها – تورنتو

اهمیت برنامه ریزی بر هیچکس پوشیده نیست.

شما باید بدانید دقیقا چه میخواهید یا بهتر بگویم ، باید بدانید دقیقا به چه علت مهاجرت می کنید وبا این کار در تلاش برای به دست آوردن چه زندگی ای هستید.

پس از اینکه فهمیدید دقیقا چه میخواهید باید ببین برای رسیدن به خواسته های خود، می بایستد چه راه هایی را انتخاب کنید و از چه ابزاری برای پیمودن این مسیر ها استفاده کنید.

سرزمین آرزو ها

افراد زیادی هستند که کانادا را کشوری رویایی و سرزمین آرزوهای خود می دانند. در فکر آن ها، این است که به کانادا بیایند، در خانه بنشینند، تخمه بشکنند و منتظر حقوق بیکاری از سوی دولت باشند.

اگر چنین جایی موجود باشد، همین الان دست از نوشتن این مقاله می کشم و به آن جا می روم. درست است که رنگ آبی آسمان کانادا با آسمان ایران متفاوت است ( آسمان کانادا کمی آبی تر است، به دلیل تمیز تر بودن هوا) اما بعضی موارد وجود دارد که در همه جا یکسان است .

برای مثال :

 • داشتن کار
 • اختلافات فرهنگی
 • مسائل مربوط به تربیت فرزندان

تجربه زندگی در کانادا نشان داده است که این موارد همگی دست به دست هم میدهند تا فشار زیادی را بر شما وارد سازند، مگر آنکه شما از قبل آماده ی آن هاباشید و برای حل این موانع از قبل طرح و برنامه ای عملی و حساب شده فراهم کردهباشید.

یک برنامه ریزی کامل

داشتن یک برنامه ی کامل از تمامی مراحلی که باید حداقل درسال اول پس از مهاجرت طی کنید می تواند تجربه زندگی در کانادا را بسیار لذت بخش سازد. این را هم بگویم که طرح ریزی برای چنینبرنامه ای کاری پر زحمت و زمان بر ولی در عین حال ارزشمند است.

از اصول اولیه ی برنامه ریزی می توان به موارد زیر اشاره کرد :

 • شناخت درست از نقطه ای که در ان قرار داریم
 • تهیه ی گذارشی از وضعیت موجود
 • هدف گذاری
 • تمام اقدام‌هایی که شما را از نقطه‌ی فعلی به نقطه‌ی هدف می‌رساند
 • ارزیابی مدام خود تا رسیدن به هدف
 • و …

رای اطلاع از نحوه ی صحیح برنامه ریزی به این مقاله مراجعه کنید.

تجربه زندگی در کانادا ثابت کرده است پس از مهاجرتمشکلات به شما هجوم می آورند و اگر در این لحظه شما آماده ی مقابله با آن هانباشید حتی ممکن است زندگی زناشویی خود را نیز از دست بدهید و بنیان خانواده ی شمانابود گردد. پس لطفا برای برنامه ریزی خود وقت بگذارید و به عنوان یک امر ساده ازآن گذر نفرمایید.

داشتن یک سفر سه ماهه به محیطی که بعد ها قصد زندگی در آنرا دارید، می توانید واقعیت های زیادی را به شما نشان دهد که بسیار در برنامه ریزی برای مهاجرت به آن جا، به کارتان می آید .

تجربه زندگی در کانادا – شرایط کاری و اهمیت داشتن کار

تجربه زندگی در کانادا و شغل یابی

به اندازه ی کافی در خصوص اهمیت داشتن کار در کانادا صحبتکردم . باز هم تاکید می کنم که اگر سرمایه دار نیستید یا اگر برای تحصیل به کانادانیامده اید، حتما قبل از آمدن به کانادا، برنامه ای برای به دست آوردن کارداشته باشید تا بتوانید در کمترین زمان ممکن، کار مورد نظر خود را به دست آورید. کاری که دوستش داشته باشید و به شما احساس ارزشمد بودن بدهد.

تجربه زندگی در کانادا توسط هموطنانمان نکات زیر را در خصوص پیدا کردن کار ارائه میدهد :

 •  رزومه و نامه کتبی به سبک کانادایی داشته باشید
  • حواستان باشد که رزومه ی شما باید بر روی نقاط قوت شما تاکید داشته باشد
 • ارسال رزومه ی خود برای سایت های کار یابی معتبر همانند : 
 • پیوستن به شبکه ی مهاجرت حرفه ای ( PIN )
 • مجوز های مورد نیاز برای کار در کانادا را بشناسید و طریقه ی گرفتن آن ها را نیز بدانید
 • به محز ورود در برنامه ای رایگانی که برای مهاجران ی گذراند شرکت کنید
 • اگر نیاز است برای مدتی کار داوطلبانه نیز انجام

داشتن شبکه ای از افراد

تجربه زندگی در کانادا نشان می دهد که در کانادا هم به مانند ایران اگر آشنا داشته باشی بسیارراحت تر کار پیدا می کنید. این موضوع با توجه به اینکه شما در کانادا یک مهاجرهستید، بسیار اهمیت پیدا می کند.

ایران خودمان را در نظر بگیرید، اگر خودتانکارفرما باشید بین یک مهندس ایرانی و یک مهندس غیر ایرانی ( مهاجر ) که هر دودقیقا در یک سطح باشند، کدام را استخدام می کنید ؟؟؟ مصلما بسیاری از افراد ترجیحمی دهند هم وطن خود را استخدام کنند تا یک خارجی .

منظورم این نیست که این کار ،کار درستی است یا نه ، این چیزی است که اتفاق می افتد حداقل تجربه زندگی در کانادا که چنین بوده است. به عنوان مثال در کانادا بسیاری از کار فرمایان زمانی که رزومه ی شمارا می بینند اگر نام شما یک اسم اروپایی نباشد یا به طور کلی برای آن ها آشنا نباشد، ممکن است بدون خواندن رزومه ی شما، آن را کنار بگذراند .

در کانادا نیز نژادپرستی وجود دارد و نمی توان از این واقعیت فرار کرد و در زمان استخدام بسیار نمود پیدا می کند.

همه را به یک چشم نبینید

نمی گویم که تمام کارفرمایان اینگونه اند، ولی از میان آن ها افرادینیز هستند که اینطور رفتار می کنند.

به عنوان مثال در کانادا این مسئله مرسوماست که زمانی که شرکت ها به مشکل مالی بر می خورند، شروع به تعدیل نیرو می کنند ودر اینگونه زمان ها، مهاجران یکی از گزینه هایی هستند که برای این منظور انتخاب میشوند. این را هم بگویم با تمام این اوصاف، در کانادا بسیار راحت تر کار پیداخواهید کرد. پس زیاد نگران از دست دادن کار نباشید .البته آن ها هیچ وقت طوریوانمود نمی کنند که این حس نژاد پرستی نشان داده شود، چرا که در آن صورت قوانینسفت و سخت کانادا با آن ها بر خورد می کند.

ولی خب این کار را می کنند و شما بایدسریعا به دنبال کار دیگری باشید .

برنامه ریزی برای شغل مناسب

باید برای به دستآوردن کار برنامه داشته باشید و خود را آمده کنید .

در کنار داشتن شبکه ای از افراد برای یافت کار ، بالا بودنسطح زبان انگلیسی یا فرانسه ی شما و آشنایی با فرهنگ و اصطلاحات کانادایی، میتواند در مصاحبه های شغلی شما بسیار تعیین کننده است . توانایی ارتباط با مشتری وفهم موضوعات مختلف در محیط کار اهمیت بسیار زیادی دارد و این موضوع مشروط بهتوانایی شما در زبان، به منظور فهم و درک افراد آن محیط می باشد.

مسئله ی دیگری که در خصوص کار اهمیت دارد نظم حاکم بر کار در کانادا می باشد. تفاوتی ندارد که شغل اداری دارید یا آزاد، شما باید سر موقع بیایید و سر موقع بروید .اینگونه نیست که هر موقع خواستید مغازه را باز کنید و هر موقع نخواستید در خانه بخوابید . اقتصاد کشور کانادا به گونه ای طراحی شده است که اگر این چنین رفتار کنید کارتان گره می خورد.

در اداره ها نیز همین است . شما نمی توانید دو ساعت برای ناهار و نماز کار را تعطیل کنید .  نمی توانید یک ساعت با همسرتان تلفنی صحبت کنید، اگر یک یا دو بار تاخیر در آمدن داشته باشید که غیر موجه باشید ، احتمال دارد که اخراجتان کنند. در یک کلام کانادا کشور کار است، جایی برای تنبل ها و بی نظم ها وجود ندارد.

این را هم در آخر بگویم که فساد مالی و رشوه و این قبیل مسائل در کانادا نیز وجود دارد که البته بر خورد شدیدی نیز با این افراد خواهد شد. بالاخره در کنار خوبی ها باید به بدی ها هم اشاره کرد دیگر …

تجربه زندگی در کانادا – تنهایی و دوری از خانواده

تجربه زندگی در کانادا می تواند بسیار لذت بخش یا بسیار عذاب آور باشد .

همه ی ما، چه آن هایی که ادعا می کنند دلتنگ کسی نمی شوند و چه آن هایی که بسیار احساساتی هستند،همگی دچاراحساس غربت و تنهایی می شوند. برای بعضی افراد این موضوع آن قدر اهمیت پیدا می کند که درست در زمانی که همه چیز مهیا شده است، جا می زنند و از مهاجرت دست می کشند و عده ای نیز پس از چند سال زندگی، به کشور خود باز می گردند. به طوری که این افراد از تجربه زندگی در کانادا تنها دلتنگی را به یاد می آورند . “انسان موجودیست جمعی و نمی تواند به تنهایی زندگی کند” مطمئنم اینجمله را بار ها و بار ها شنیده اید.

اما اهمیت آن را زمانی متوجه می شوید که در جامعه ای ناشناخته، تنها و غریب رها می شوید .

غلبه بر احساس تنهایی

احساس تنهایی ای که شما را مجبور به بازگشت می کند با آن احساسی که آن را دلتنگی می نامیم بسیار متفاوت است . این احساس آنقدر بر شما چیره می شودکه شما پا به فرار می گذارید . اما چگونه می توان مانع از ایجاد آن شد ؟

باز هم بر می گویم که حتی این موضوع نیز به توانایی زبان شما بستگی دارد .

یکی از دلایل اصلی ایجاد این حس، این است که شما نمی توانید به درستی ارتباط بر قرار کنید و در نتیجه نمی توانید کسی را در کنار خود داشته باشید و نمی توانید شبکه ای از دوستان ( به مانند آن چیزی که در ایران داشتید ) برای خود بسازید. در نتیجه تنها می شوید و بنا بر تجربه زندگی در کانادا ، این تنهایی فشار زیادی است که یا باید بر دوش بکشید یا به ایران بازگرید تا از شر آن خلاص شوید.

عدم انطباق

موضوع دیگری که منجر به تنها شدن شما می شود عدم توانایی شما یا خانواده ی شما با فرهنگ و سبک زندگی کانادایی می باشد . ایران را به خاطربیاورید، با تمام موضوعاتش حداقل احساس نمی کردید که طرد شده اید، حداقل یک نفر راپیدا می کردید که دقدقه ای همانند شما داشته باشد و لی در کانادا… . از رویکرد یک کانادایی نسبت به زندگی گرفته تا نحوه ی فرهنگ جامعه در خصوص تربیت فرزندان، مواردی هستند که شما باید آن ها را درک کنید و توانایی ارتباط برقرار کردن با آنها را داشته باشید. در غیر اینصورت، هیچ وقت نمی توانید احساس زندگی جمعی ای را که در ایران داشتید، در کانادا نیز تجربه کنید.

تجربه زندگی در کانادا نشان داده است که داشتن یک همراه به شرط آنکه آن هم به اندازه ی شما مایل به مهاجرت باشد ، می تواند بسیار به شما کمک کند تا این احساس تنهایی را به حداقل برسانید . هرگز کسی را مجبور به همراهی باخود نکنید چرا که یقینا به علت سختی های مسیر جا میزند و شما را به دردسر میاندازد.

تجربه زندگی در کانادا – سلامت رفتاری

تجربه زندگی در کانادا و حس انساندوستی

همانطور که می دانید در کانادا همه جور انسانی را می توان یافت . انواع فرهنگ ها ، ادیان و زبان ها در کناره هم یافت می شوند.

انواع نژاد های موجود در کانادا :

 

 • ایرانی
 • اسکاتلندی
 • فرانسوی
 • ایرلندی
 • آلمانی
 • چینی ها
 • ایتالیایی
 • هند شرقی
 • اوکراین
 • هلندی
 • لهستانی
 • فیلیپینی
 • انگلیس
 • روسی
 • متیس
 • پرتغالی
 • ویلز
 • نروژی
 • اسپانیایی
 • آمریکایی
 • سوئدی
 • مجارستانی
 • و …
 •  

 

اما چیزی که در رفتار اکثر افراد مشترک می باشد و تجربه زندگی در کانادا نیز نمایانگر آن است، حس انسان دوستی و احترام گذاشتن به یکدیگر است. احترام به تفکر شما، دین شما، لباس شما، لهجه ی شما و …. . خلاصه اینکه کسی اینجا به یکباره برای خنده، شما را مسخره نمی کند، یا سرش را از ماشین بیرون نمی آورد تا برای تفریح، فحشی به شما بدهد. در اینجا هر کس می تواند تفکرات و باور های خود را داشته باشد و در عین حال باید به دیگر تفکرات نیز احترام بگذراد.

در کانادا افراد به اندازه ی تلاششان از زندگی بهره می برند. شما می توانید در اینجا هدف گذاری کنید و با تلاش در مسیر هدفتان به ان دست یابید. شرایط جامعه به یکباره تغییر نمی کند. ثبات هم در اقتصاد و هم در موارد دیگر وجود دارد و شما از آراشی بر خوردار خواهید شد که شاید تا قبل از این آن را تجربه نکرده باشید.

مردم در اینجا خوش بر خورد هستند. از نیروی پلیس گرفته تا همسایه ها، اغلب با روی باز با شما بر خورد می کنند و حتی اگر مشکلی در شما ببینند در حضور شما عکس العملی نشان نمی دهند و خوشرویی از ارزش های فرهنگ کانادایی به شمار می آید. تا جایی که کارفرمایان نیز بسیار بر این موضوع تاکید دارند که باید با رویی گشاده و لبی خندان در محیط کار حاضر شوید .

تجربه زندگی در کانادا – تربیت فرزندان

تجربه زندگی در کانادا و تربیت فرزندان

درباره ی تربیت فرزندان در کانادا مواردی وجود دارد که بایدبه آن ها توجه نمود. از جمله ی این موارد :

 • مسئله ی جدایی فرزندان از خانواده
 • آزادی های در خصوص مسائل مربوط به دختر و پسر
 • برخورد شدید دولت کانادا در خصوص کودک آزاری ( تنبیه بدنی = زندان + گرفتن حضانت بچه )

یکی از این موارد مسئله ی جدایی فرزندان از خانواده می باشد.منظورم این نیست که فرزندان شما، خانه را ترک می کنند بلکه منظورم از جدایی، جداییفرهنگی است. مخصوصا در مورد بچه های کوچکتر که از کودکی در مدارس کانادایی رشد میکنند و با فرهنگ یک کانادایی بزرگ می شوند. ممکن است بسیار با فرهنگ شما به عنوانیک ایرانی غریبه شوند و این باعث فاصله ی بین شما و فرزندانتان می شود. البته بنا بر تجربه زندگی در کانادا این موارد در صورتی اتفاق می افتد که شما نخواهید یا نتوانید با جامعه ی کانادا انطباق یابید که اینعدم انطباق در نهایت به عدم درک درست فرزندتان نیز منجر می شود.

دخترو پسر

مورد دیگری که تجربه زندگی در کانادا نشان داده است در خصوص مسائل مربوط به دختر و پسر می باشد. درست استکه اینجا غرب است و در غرب آزادی عمل بیشتری نسبت به کشور خودمان در این زمینهوجود دارد ( و حتی وجود قوانین، شما را به عنوان یک پدر یا مادر از دخالت در روبطفرزنداتان منع می کند و حق تنبیه یا اجبار برای جلوگیری از این موارد را از شما میگیرد ) اما اینگونه هم نیست که جوانان در کانادا غرق در این موارد باشند و رفتارهای پر خطر رواج داشته باشد .

درست است که جامعه ی کانادا جلوی چیزی را نمیگیرد ولیهیچ جوانی را نیز به برقراری رابطه ی جنسی تشویق نمی کند. نحوه ی تربیت شما ورفتاری که با فرزندانتان دارید عامل تعیین کنند هستند که فرزند شما با وجود ایآزادی عمل چگونه رفتار می کند و چه مسیری را برای خود انتخاب می کند. در هر صورتاگر می خواهید خیالتان می راحت تر باشد می توانید از دبیرستان های خصوصی استفادهکنید که محدودیت هایی را در این زمینه برای بر روی بچه ها اعمال می کنند. البتهاین به شرطی است که شما از پس هزینه های مربوط به این مدارس بر بیایید، این هزینهها بسیار بالاست و گاهی به بالای ۱۰۰۰۰ دلار در سال نیز می رسد. به عنوان مثال لیست زیر تعدادی از دبیرستان های خصوصی استان انتاریو می باشد که شما می توانید با مراجعه به وبسایت هایشان از قیمت ها آنها مطلع شوید.

لیست دبیرستان های خصوصی استان انتاریو

 • Venture Academy Troubled Teens Program 
 • New Heights Learning
 • Kidz Kare Inc.
 • Ontario Virtual School
 • OAT – Ontario Academy of Technology
 • Toronto eSchool
 • Trinity Montessori School
 • City Academy
 • The Nature School
 • Global Education Academy
 • Arrowsmith School
 • Hanson International Academy
 • Blyth Academy Online School
 • Fern Hill School – Ottawa
 •  Christian School
 • Oak Learners
 • Forest Hill Tutoring
 • Toronto Waldorf School
 • Olivet School
 • Sidney Ledson Institute
 • The Oakville Academy for the Arts
 • Waldorf Academy
 • Town Centre Private Schools
 • Blooming Lives Montessori
 • Maranatha Christian Academy
 • Children’s Garden Nursery School
 • Great Lakes Christian High School
 • Montessori School of Wellington
 • Kingsway College School
 • Wheatley School
 • Montessori Learning Centre of Pickering
 • Westminster Classical Christian Academy
 • Prince Edward Montessori School
 • Avalon Children’s Montessori School
 • UMC High School
 • Stirling Montessori Academy
 • Rotherglen School – Mississauga
 • Royal Cachet Montessori School
 • Shepherd Montessori Private Catholic School
 • Trillium School
 • Beacon of Light
 • MontessoriWorks

 

تجربه زندگی در کانادا – زنده کردن مدارک تحصیلی

تجربه زندگی در کانادا - دختر دانشجو

متاسفانه یکی از مشکلاتی که ایرانیان تحصیل کرده در کانادا با آن رو به رو هستند، مسئله ی زنده کردن مدرک تحصیلی آن ها می باشد . این به این معناست که نياز به گذراندن تعداد زيادی واحد درسی دارند تا بتوانند همان مدرک گرفته شده پيشين خود را قابل پذيرش سازند. البته این مورد در خصوص افرادی است که به جهت ادامه تحصيل پس از آمدن به کانادا به دانشگاه مراجعه می نماييد. منظورم این است که کسی که از ایران از یکی از دانشگاه های کانادا پذیرش گرفته است با چنین چیزی مواجه نمی شود و به محض ورود به دانشگاه در رشته ی خود ادامه تحصیل می دهد.

 تجربه زندگی در کانادا – آب و هوا

"<yoastmark

کانادا رتبه ی سوم را از میان سردترین کشور های جهان به خوداختصاص داده است. دمای هوا در سرد ترین روز های زمستان حتی تا منفی ۳۰ درجه ( دربعضی نقاط به منفی ۵۰ درجه ) نیز می رسد. شاید باور این موضوع برایتان سخت باشد کهمردم چگونه در آن هوا به زندگی خود ادامه می دهند ، ولی باید بگویم بر طبق تجربه  زندگی در کانادا ، شما به سرعت به سرمای هوا عادت می کنید و زیاد از سردی هوا اذیت نمی شوید. شاید یکی از دلایل آنسیستم حمل و نقل دقیق و منظم آن باشد که باعث می شود شما زیاد در سرما نمانید و یالباس های مناسبی که در دسترس مردم قرار می گیرد.

بیشتر از اینکه سرد بودن هوا مسئله باشد، طول مدت سرما است که شاید آزار دهنده باشد. طول مدت زمستان در اینجا بیشتر از ایران است و این موضوع از نظر روانی می تواند ذهن یک ایرانی را از آن همه برف خسته کند و او را کمی افسرده سازد.

این را هم بگویم که سرما برای همه بد نیست، خیلی ها از این هوای سرد لذت هم می برند . در کل زیاد نگران سرما نباشید، کم پیش آمده که کسی بخاطره سرما به ایران باز گردد و از مهاجرت خود پشیمان شود. چرا که سرمای هوای کانادا با پیروی از سبک زندگی کانادایی قابل کنترل است و حتی می توانید از آن لذت ببرید.

تجربه زندگی در کانادا – دین و مذهب

تجربه زندگی کانادا و عزاداری امام حسین در تورنتو
عزاداری امام حسین در تورنتو

تنوع نژادی در کانادا، تنوع در ادیان را سبب می شود. هرمهاجری که به کانادا می آید دارای دین یا سبکی از زندگی مخصوص به خودش و یا جامعهای است که از آن آمده است . کسی در کانادا با دین شما کاری ندارد و دین شما، شمارا از داشتن احترام یا امکاناتی خاص، محروم نمی سازد . در کل می توان گفت افراد درکانادا در کنار هم زندگی می کنند و به عقاید یکدیگر احترام می گذارند. ( البتهشاید برای یک زن مسلمان که محدودیت هایی در برخور با دیگر مردان دارد، در مصاحبههای شغلی مشکل ساز شود ولی به صورت کلی چندان مسئله ی تاثیر گذاری نیست )

البتهدر تمام نقاط جهان افرادی تندرو و کج فکر وجود دارند که سعی در تحمیل عقاید خود برشما دارند و کشور های غربی نیز از این مسئله مبرا نیستند. اما می توان به جرات گفتدر مورد کشوری همانند کانادا شما می توانید با آسودگی خاطر حجابتا را رعایت کنید وهمچنان در جامعه مورد احترام باشید و به هیچ عنوان بر خورد ناپسند و زشتی را دراین باره دریافت نکنید.


مسئله حجاب 

شاید در بعضی از شهر های کانادا کهتعداد مسلمانان بسیار بسیار کم است یا اصلا وجود ندارند ، با نگاه های متعجب مردممواجه شوید، که دلیل آن این است که شناخت درستی از تفکرات شما به عنوان یک مسلمانندارند و شاید اگر بتوان برایشان توضیح داد دیگر با تعجب به شما خیره نشوند. در شهر هایی همچون ونکوور یا تورنتو چنین مسائلی به وجود نمی آید.

نگران نباشید

 

در کانادا نیز مانند ایران مساجد وجود دارند و تمامی مراسم مخصوص به مسلمانان نیز در ان ها بر گذار می گردد. از مراسم ماه محرم گرفته تا عید های مختلف . نذری هم می دهند … . در بعضی از جاهای کانادا ان قدر جمعیت مسلمانان زیاد است که حتی می توانید به دین خود افتخار نیز بکنید.

تجربه زندگی در کانادا – سقوط اولیه

تجربه زندگی در کانادا و کار در مغازه

 

تصور کنید شما یک دونده ی عالی هستید و مسیری ۱۰۰ متری در زمین تمرینی خود، در عرض ۱۰ ثانیه طی می کنید. حال تصور کنید زمینی تمرینی شما را عوض کنند، کفش شما را عوض کنند و به طور کلی شرایطی که شما تا قبل از آن با آن انطباق داشتید را تغییر دهند. چه اتفاقی می افتد ؟ به احتمال زیاد آمادگی شما افت میکند و ممکن است همان مسیر ۱۰۰ متری را این بار در ۱۳ ثانبه طی کنید و از رکورد خود فاصله بگیرید.

مهاجرت نیز همین است . طول می کشد که شما به عنوان یک مهاجر بتوانید خود را در فرهنگ کانادا جای دهید و با قوانین آن جا انطباق یابید. به همین جهت سقوط اولیه شما دور از ذهن نیست. مخصوصا در زمینه ی اقتصادی .چرا که شاید کمی طول بکشد که شما بتوانید کاری برای خود دست و پا کنید که در حد شما باشد و در این مدت مجبور باشید در رستوران یا هتل مشغول به کار شوید. البته این را بگویم که این مسئله با داشتن یک برنامه ی دقیق و حساب شده تا حد زیادی کم رنگ می شود و می توانید میزان این سقوط را به سفر برسانید . خدا را چه دیدید شاید صعود هم کردید !

تجربه زندگی در کانادا – مالیات

تجربه زندگی در کانادا

یکی از نگرانی هایی که شاید برای افرادی که قصد مهاجرت به کانادا را دارند، مطرح باشد این است که آنقدر از آن ها مالیات میگیرند که چیزی از حقوقشان باقی نمی ماند. اما تجربه زندگی در کانادا چیز دیگری می گوید. درست است کهشاید از افراد پر درآمد مالیات ۵۰ درصدی نیز گرفته شود ولی از طرفی از قشر کم در آمد مالیات گرفته شده، پس داده می شود و یا از افرادی که حقوق پایینی دارند مالیات های خیلی کمی گرفته می شود. پس نگران این موضوع نباشید.

تجربه زندگی در کانادا – دوگانگی

تجربه زندگی در کانادا و مبل و مرد

 تجربه زندگی در کانادا نشان داده است که پس از رفتن از ایران و زندگی در جامعه ی کانادا، به مرور به زندگی در آن جا عادت می کنید . درست به مانند زندگی ای که پیش از این در ایران داشتید . دیگر احساس نمی کنید که اینجا غریبه اید و کانادا نیز مانند خانه ی شما می شود.

خب این موضوع خیلی هم خوب است ولی مشکل اینجاست که احساس تعلقی در شما نسبت به کانادا به وجود می آید و اگر روزی بخواهید به ایران بازگردید همیشه قسمتی از وجودتان در کانادا باقی خواهد ماند. شما ممکن است دچار یک دوگانگی ذهنی شوید که به مرور زمان آزارتان می دهد. ذهن انسان ذهنی مقایسه گر است و تجربه زندگی درکانادا ثابت کرده است که شما به صورت ناخودآگاه دائما ایران را در کنار کانادا قرار خواهید داد و این دو را با یکدگیر مقایسه خواهید کرد . البته این مورد مربوط به تمامی افراد نیست ولی از آن جایی که تعدادی از مهاجران به آن اشاره کرده بودند ، بد نبود که در این مقاله نیز مطرح شود.

سخن پایانی

تجربه زندگی در کانادا ، ماه عسلی بود از تجربیات بسیاری از مهاجرانی که یا رفته اند و در کانادا زندگی خوبی دارند و یا اینکه تحت فشار قرار گرفته و مجبور به بازگشت به ایران یا  ماندن در کانادا شده اند. این را از این جهت می گویم که در کناره این که از این تجربیات استفاده می کنید، شرایط ، روحیات و توانایی های خودتان را نیز در نظر بگرید. شاید سرمای هوا که برای یک شخص عذاب آور است، برای شما خوشایند باشد . یا مثلا شاید شما آدمی نباشید که آن قدر ها تعلق خاطری به ایران داشته باشد و یا به خانواده. در هر صورت سعی کنید این تجربیات را در کنار دیگر تحقیقات خود قرار داده و به درک تقریبا درستی از شرایط کانادا، پیش از رفتن به آن جا برسید.

این را بدانید که تا به کانادا نروید و در آن جا زندگی نکنید به اصل حقیقت زندگی در کانادا نمی رسید. اما می توانید با تحقیقات بسیار و تلاش برای فهمیدن تا حد زیادی به حقیقت نزدیک شوید و امیدوار باشید تجربه زندگی در کانادا ، تجربه ای لذت بخش و سرشار از موفقیت باشد.

برای کسب اطلاعات بیشتر در این زمینه با مشاوران ما در آژانس مهاجرتی مسیر تماس بگیرید.

فرم مشاوره

ارزیابی سریع

خلاصه
تجربه زندگی در کانادا
نام مقاله
تجربه زندگی در کانادا
توضیح
تجربه زندگی در کانادا ، مقاله ای است که در آن نتیجه ی تجربیات بیش از 200 مهاجر در رابطه با زندگی در کانادا آورده شده تا شما را هر چه بیشتر با واقعیت های بعد از مهاجرت و شرایط کشور کانادا آشنا کند. وقتی با این مهاجران صحبت می کردم یا نظراتشان را میدیدم، متوجه ی اشتراکاتی در صحبت های آن ها شدم و به همین دلیل دسته بندی های مختلفی را برای این تجربیات به وجود آوردم که امیدوارم برای شما نیز سودمند واقع شود.
نویسنده
منشر کننده
آژانس مهاجرتی مسیر
لوگو
رزرو وقت مشاوره