ونکوور یا تورنتو

ونکوور یا تورنتو

کانادادومین کشور پهناور جهان، کشوری که از شمال تا اقیانوس منجمد شمالی، از غرب تا اقیانوس آرام و از شرق تا اقیانوس اطلس کشیده شده است. مساحت این کشور ۶ برابرمساحت ایران است. پایتخت کانادا شهر اتاوا است و سه شهر بزرگ دیگر آن مونترال، تورنتو و ونکوور می باشد . اکثر ایرانیانی که به کانادا مهاجرت می کنند نیز برای زندگی و اقامت دائم، بیشتر به همین شهر ها فکر می کنند و مقایسه بین ونکوور یا تورنتو برای مهاجران ایرانی که قصد انتخاب یکی از این دو شهر را دارند مسئله بسیار مهمی می باشد.

اما ما در این مقاله قصد نداریم بفهمیم که چرا ونکوور یا تورنتو مقصد بسیاری از مهاجران به شمار می آیند، بلکه می خواهیم این دو شهر را از جنبه های مختلف با هم مقایسه کنیم.

در سراسر این مقاله سعی ما بر این بوده است که ونکوور یا تورنتو را در موضوعات مختلفی که مطرح می شود با یکدیگر مقایسه کنیم و تا آنجایی که می شود برتری های هر کدام را نسبت به دیگری نشان دهیم و در نهایت قضاوت را بر عهده ی خواننده گذاشته ایم، چرا که شرایط برای افراد مختلف، متفاوت است و این درست نیست که ما به جای شما تصمیم بگیریم.

مقایسه ونکوور یا تورنتو به ما کمک می کند تا اگر روزی مجبور به انتخاب شدیم، بتوانیم همه ی جوانب تصمیم خود را مدنظر قرار داده و از میان آن ها شهری را برای زندگی انتخاب کنیم که نسبت به دیگری با شرایط ما سازگار تر است.

فهرست

 

ونکوور یا تورنتو – تفاوت های جمعیتی

ونکوور یا تورنتو فرهنگ

زمانی که صحبت از ونکوور یا تورنتو از لحاظ جمعیت می شود واژه هایی همچون شلوغی، ازدحام، ترافیک، آلودگی هوا و … در ذهنمان شکل میگیرد. تورنتو شهری بسیار بزرگتر و بسیار پر جمعیت تر از ونکوور است .

 • جمعیت تورنتو ۲,۶۰۰,۰۰۰ نفر است یعنی دو میلیون نفر بیشتر از جمعیت ونکوور و مساحت آن نیز ۵ برابر مساحت ونکوور است

با این حساب طبیعی است که شاخص های ترافیک و آلودگی هوا در شهر تورنتو بالاتر از شهر ونکوور باشد.

توجه داشته باشید که ونکوور و تورنتو  بزرگ را با این دو شهر اشتباه نگیرید. به عنوان مثال تورنتو بزرگ معروف به GTA، به شهر تورنتو و چندیدن شهر مجاور آن می گویند و جمعیت مجموع آن بسیار بیشتر از شهر تورنتو است . در این مقاله همیشه مقصود ما از ونکوور یا تورنتور ، بررسی دو شهر تورنتو و ونکوور است نه ونکوور یا تورنتو بزرگ، این مناطق بسیار بزرگتر از خود این شهر ها هستند چرا که شهر های مجاور را نیز شامل می شوند.

زمانی که صحبت از ونکوور یا تورنتو از لحاظ تعداد مهاجران می شود :

 • تعداد مهاجران در تورنتو چیزی در حدود ۳ برابر ونکوور است.

و این نسبت را می توان تا حدودی به جمعیت ایرانی های مقیم این دو شهر نیز نسبت داد. البته این دلیلی بر آن نیست که اگر  در تورنتو زندگی کنید ایرانی های بیشتری را می بینید. همانطور که گفتیم جمعیت تورننتو بسیار بیشتر از ونکوور است، پس طبیعی است که جمعیت ایرانی های مقیم آن نیز بیشتر باشد.

ونکوور یا تورنتو – تنوع نژادی و نژادپرستی

ونکوور یا تورنتو جرم

کانادا بسیار بیشتر از هر کشوری در دنیای غرب آغوش خود را برای مهاجران و اقلیت ها گشوده است. مسلما در کانادا نیز بیگانه هراسی و تبعیض وجود دارد اما این کشور کمتر از همتایان غربی خود دچار این گرفتاری هاست. مخصوصا در دو شهر ونکوور یا تورنتو که پذیرای بسیای از مردمان مختلف از فرهنگ های مختلف هستند. در هر دوی این شهر ها ده ها نژاد مختلف با فرهنگ ها و آداب و رسوم مختلف در کنار هم زندگی می کنند و این تفاوت ها به کانادا کمک کرده است که هر چه بیشتر از مسائلی همچون نژاد پرستی فاصله بگیرد.

در کانادا اکثرا با مهاجران بد برخورد نمی کنند و آن ها را می پذیرند ولی خب شاید ملاحظاتی را نیز از خود نشان دهند. به عنوان مثال ممکن است مادری ترجیح بدهد فرزندش در مدرسه ای درس بخواند که تعداد مهاجران کمتر باشد چرا که از این موضوع که فرهنگ کودکش تحت تاثیر مهاجران دستخوش تغییر می شود ، هراس دارد .هم در ونکوور و هم در تورنتو، ایران جزو ده نژاد اول از نظر فراوانی است و این امر نشان می دهد که ایرانی ها توانسته اند درونکوور یا تورنتو تا حد زیادی با فرهنگ کانادایی و زندگی در کانادا سازگار شوند.

اگر بخواهم به صورت خیلی کلی از لحاظ نژاد پرستی ونکوور یا تورنتو را بررسی کنیم، آن چنان تفاوتی در این مسئله  بین دو شهر ونکوور و تورنتو وجود ندارد و می توان گفت در هر دوی آن ها، این مسئله بسیار کم دیده می شود با این حال تورنتو کمی و فقط کمی بهتر از ونکوور است و آن هم به دلیل فراوانی بیشتر فرهنگ های مختلف در آن است .

ونکوور یا تورنتو – امکانات رفاهی

ونکوور یا تورنتو رفاه

امکانات رفاهی و کیفیت بالای زندگی در کانادا بر کسی پوشیده نیست. بلکه خود، یکی از دلایل اصلی مهاجرت به این کشور است . مخصوصا دو شهر تورنتو و ونکوور که جزو صنعتی ترین و پیشرفته ترین شهر های کانادا و حتی جهان به شمار می آیند . زندگی در این شهر ها به معنی دسترسی به بهترین امکانات رفاهی و اجتماعی است و هیچ گونه کمبودی در این زمینه، مشاهده نمی شود . به همین جهت فکر کردیم شاید خنده دار به نظر آید اگر برای توضیح امکانات ونکوور یا تورنتو مثلا; از وجود بیمارستان در این دو شهر صحبت کنیم و تصمیم گرفتیم در ادامه به تشریح امکانات این شهر ها بپردازیم و به تعداد آنها در این دو شهر اشاره می کنیم .

در ابتدا به تشریح این امکانات و تعداد آنها در شهر ونکوور می پردازیم و برای شهر تورنتو در پایان یک جدول کامل تهیه کرده ایم.

مراکز اجتماعی :

با عضویت در آن ها از انواع مختلف فعالیت های فرهنگی، ورزشی، هنری، تفریحی و … بهره مند می شوید. مهارت های جدیدی یادمی گیرید، دوستان جدیدی پیدا می کنید و در فعالیت هایی همچون صنایع دستی، تناسب اندام، رقص، شنا، اسکی، مراقبت از کودکان و … شرکت می نمایید. برخی از این مراکز در ونکوور یا تورنتو به افراد کم درآمد و یا کسانی که در معرض خطر هستند نیز امکاناتی را ارائه می دهند.در ونکوور ۲۴ مرکز اجتماعی در گوشه کنار شهر وجود دارد.

مراکز تناسب اندام :

در هر کجای ونکوور یا تورنتو که باشید، می توانید با کمی پیاده روی خود را به یکی از این مراکز برسانید و از امکانات گوناگونی استفاده کنید. علاوه بر وجود طیف گسترده ای از تجهیزات ورزشی شما می توانید از وجود مربیان، اتاق بخار، سونا، جکوزی و … لذت ببرید. حداقل سن مجاز برای حضور در این مراکز،  13 سال است .

استخر های شنا :

شما در این استخر ها در شهرهای ونکوور یا تورنتو می توانید از امکانات مختلفی همچون:

 • مسیر های رودخانه ای
 • ، محیط های خانوادگی
 • بخش هایی مربوط به بدنسازی
 • تجهیزات بادی که بیشتر برای بازی بچه ها ایجاد شده اند
 •  آب نماهای زیبا
 • سرسره های مختلف آبی
 • محیط های ساحلی

و بسیاری از امکانات دیگر بهره مند شوید. تمامی استخر های ونکوور یا تورنتو کلاس های شنا و تناسب اندام دارند و حتی می توانید بعضی از استخر های خصوصی را به مدت چند ساعت برای برگزاری مراسم هایی مانند تولد اجاره کنید . وجود ۹ استخر سرپوشیده و ۵ استخر سر باز در سطح شهر ونکوور به شما این امکان را می دهد تا هر موقع که می خواهید تنی به آب برسانید و از بودن در فضایی شاد و با طراوت نهایت استفاده را ببرید.

 

سالن های یخی :

نمی شود بخواهید در کانادا زندگی کنید و اسکیت روی یخ را امتحان نکنید. ونکوور یا تورنتو نیز از این قاعده مستثنی نیست. برخی از این سالن ها در ونکوور یا تورنو در تمام عرض سال، باز هستند و برخی دیگر به صورت فصلی فعالیت می کنند. تمام این سالن ها، اسکیت و کلاه ایمنی اجاره می دهند و مامورینی را برای پاسخگویی به تمام پرسش های شما قرار داده اند . برنامه های تفریحی مختلف موجود در این مراکز به شما این امکان را می دهد تا ساعات خوشی را برای خود و خانواده ی خود رقم بزنید.

زمین های گلف :

هر کدام از زمین های گلف موجود در ونکوور یا تورنتو با ویژگی های متفاوت خود، میتوانند مکان ها سرگرم کننده ای باشند و شما را در ساختن یک روز خوب یاری دهند.

زمین های بازی :

زمین هایی همچون زمین فوتبال، بیس بال،سافت بال، تنیس، والیبال، بسکتبال و … . شما می توانید هر کدام از آن ها را که بخواهید از قبل رزرو کنید و از امکانات آنجا استفاده کنید. رزرو این زمین ها درونکوور یا تورنتو به صورت کاملا اینترنتی بوده و این ویژگی کار شما را برای انجام هماهنگی های لازم بسیار آسان می کند،بیش از ۱۵۰ زمین بازی در سرتاسر ونکوور وجود دارد.

پارک های زیبا و سرسبز:

در جای جای شهر، پارک هایی با محیط های آبی برای بازی بچه ها ، محیط هایی مخصوص:

 • اسکیت بورد ها
 • پارکور کار ها
 •  کتابخانه ها
 • رستوران ها
 •  غذا خوری های فراوان
 • مراکز فروشگاهی و تجاری

در سطح شهر ، از دیگر امکانات رفاهی ونکوور یا تورنتو می باشند که برای شهروندان عزیز تهیه شده اند.

تعداد مراکز اجتماعی در شهر تورنتو

عنوانتعداد
مراکز تفریحی۱۴۸
پارک ها۱۴۳۰
استخر های سرپوشیده۶۱
استخر های سرباز۷۰
میدان های یخ بازی۵۲
اسکی روی برف۲ منطقه
باشگاههای ورزشی۸۳
زمین تنیس۱۵۳
استادیوم۴
زمین های بیس بال و سافت بال۲۳۹
محل برگزاری کمپ های مختلف۱۱۲
محل های برگزاری نمایش ها و جشن ها۵۰
Civic center ( توضیح در زیر همین جدول )۷ مجموعه
موزه ها۷۵

* Civic center : یک ساختمان یا مجتمع ساختمانی است که اغلب بودجه ی آن از عموم تامین می شود و دارای سالن ها، اتاق ها و محیط های مختلفی است که به منظور بر گزاری همایش ها، تئاتر، سرگرمی، رویداد های ورزشی، برگزاری جلسات شرکتی یا سازمانی یا دولتی و …. مورد استفاده قرار می گیرد.

ونکوور یا تورنتو – آب و هوا

ونکوور یا تورنتو هوا

اگر بخواهم از ونکوور یا تورنتو در مبحث آب و هوا صحبت بکنیم در یک جمله به صورت کلی آب و هوای ونکوور بهتر است .

 • زمستان در تورنتو می تواند بسیار شدید تر و به مراتب سرد تر از ونکوور باشد.
 • هر دو دارای تابستانی گرم هستنند.
 •  در ونکوور تابستان گرم و خشک را تجربه می کنید ولی در تورنتو تابستان مرطوب و گرم است.

 در جدول زیر آلودگی بین این دو شهر را نیز بررسی کرده ایم .این داده ها تا تاریخ نوابر ۲۰۱۸ می باشند.

تورنتوونکوور
آلودگی هواکمخیلی کم
آلودگی آب آشامیدنی و عدم دسترسی آنخیلی کمخیلی کم
عدم رضایت از دفن زبالهکمکم
آلودگی صوتی و نوریمتوسطمتوسط

آب و هوا یکی از مهم ترین مسائل بعد از مهاجرت است که به مرور زمان اهمیت خود را نشان می دهد، پس حتما در تصمیم گیری های خود در زمینه آب و هوای ونکوور یا تورنتو به آن توجه کافی داشته باشید.

ونکوور یا تورنتو – میزان جرم و جنایت

ونکوور یا تورنتو نژاد

برای مقایسه میزان جرم و جنایت بین ونکوور یا تورنتو از جدول زیر استفاده می کنیم:

ونکوور یا تورنتو
سطح جرم و جنایتهر دو با هم یکسان و به میزان کم
نگرانی مردم به علت افزایش جرم و جنایت در سه سال گذشتههر دو با هم یکسان و به میزان کم
نگرانی مردم به علت میزان سرقت از خانههر دو با هم یکسان و به میزان کم
نگرانی مردم از زورگیریهر دو با هم یکسان و به میزان بسیار کم
نگرانی مردم از دزدیده شدن ماشینهر دو با هم یکسان و به میزان کم
نگرانی مردم از دزدیده شدن چیزی از دورن ماشیندر تورنتو کمتر از ونکوور است ولی به صورت کلی در هر دو کم است
نگرانی مردم از مورد حمله قرار گرفتنهر دو با هم یکسان و به میزان کم
نگرانی مردم از این که به آن ها توهین شودهر دو با هم یکسان و به میزان کم
نگرانی مردم از مورد حمله فیزیکی واقع شدن به علت رنگ پوست، منشاء قومی یا مذهبشاندر ونکوور کمتر از تورنتو است ولی به صورت کلی در هر دو خیلی کم است
مشکلات مردم در تماس با مواد مخدر یا مصرف آندر تورنتو کمتر از ونکوور است ولی به صورت کلی در هر دو متوسط است
مشکلات مربوط به حمله و سرقت مسلحانههر دو با هم یکسان و به میزان کم
مشکلات مربوط به فساد و رشوه دادنهر دو با هم یکسان و به میزان کم

همانطور که می بینید، ونکوور یا تورنتو نیز مانند دیگر شهر های بزرگ دنیا از آسیب جرم و جنایت های مختلف در امان نیستند. ولی اگر بخواهیم صادقانه قضاوت کنیم میزان این جرم جنایت از بسیاری از نقاط دنیا همانند آمریکا بسیار بسیار کمتر است.

ونکوور یا تورنتو – بلایای طبیعی

ونکوور یا تورنتو بلا

نمی توان در این زمینه ونکوور یا تورنتو را با هم مقایسه کرد، ولی میتوان یکسری اطلاعات کلی که صرفا راجع به کل کانادا است را در اختیار شما قرار داد، تا بتوانید با دید بازتری به کانادا نگاه کنید .

کانادا کشوری بارانی با جنگل هایی فراوان است. پس طبیعی می باشد هر از گاهی در معرض حوادث طبیعی قرار گیرد. البته خیال نکنید قرار است هر ماه زلزله بیاید یا سیل و طوفان. اگر چنین بود سالانه ۳۰۰,۰۰۰ نفر به کانادا مهاجرت نمی کردند. اما خب همانطور که گفتم از گزند این بلایا نیز در امان نیست. از طرفی این بلایا ممکن است در هر کشوری رخ دهد . در این قسمت سعی کرده ام آمار به جا مانده از این حوادث را که مربوط به کانادا می شود با شما به اشتراک بگذارم تا همان طور که گفتم به فهم درست تری از انتخاب ونکوور یا تورنتو که قصد مهاجرت به آن را دارید برسید.

به عنوان مثال:

آتش سوزی :

 • بریتیش کلمبیا که خانه ونکوور می باشد با وجود جنگل های فراوان، بیش از همه مستعد آتش سوزی جنگلی می باشد. جنگل های حومه ی انتاریو نیز به همین صورت است ،حدود ۴۵ درصد از این آتش سوزی ها را رعد و برق و ۵۵ درصد از آن را نیز انسان مسبب آن است.

سیل و باران های سیلابی :

 • این بلای آسمانی از بقیه خطرناک تر است چرا که خسارت بسیار بیشتری در از خود بجا می گذارد.
 • سیل رودخانه ی سرخ منیتوبا در سال ۱۹۹۷ و سیلاب سال ۲۰۱۳ در جنوب و مرکز آلبرتا از فجیع ترین وقایع در طول تاریخ کانادا به حساب می آیند.

فوران های آتشفشانی :

 • آخرین آتشفشانی که در ۱۷۷۵ در بریتیش کلمبیا رخ داد یعنی چیزی در حدود ۴۰ سال قبل.
 • اکثر آتشفشان ها در غرب کانادا واقع شده اند و فعال ترین آنها در یوکان و بریتیش کلمبیا هستند که بخشی از حلقه آتشفشان اقیانوس آرام را تشکیل می دهند.

زمین لرزه :

 • ساحل غربی و دره سنت لورنس، از آسیب پذیر ترین مناطق از نظر زمین لرزه به شمار می آیند .
 • تا کنون، زمین لرزه ها هیچ گونه مرگ و میری در کانادا ایجاد نکرده اند.
 • با این حال، زمین لرزه ۱۹۴۴ در کورنوال انتاریو و زلزله ۱۹۴۶ در جزیره ونکوور در بریتیش کلمبیا و زلزله سال ۱۹۸۸ در ساگنای کبک، باعث میلیون ها دلار خسارت شدند.

ونکوور یا تورنتو – تفاوت های زبانی

ونکوور یا تورنتو زبان

باید گفت تفاوت های زبانی خاصی میان ونکوور یا تورنتو وجود ندارد. شما اگر انگلیسی بدانید، می توانید با همه ارتباط بر قرار کنید. اما اگر بخواهیم از این منظر به این موضوع نگاه کنیم که در کدام شهر ، ونکوور یا تورنتو  تعداد افرادی که به زبان فارسی صحبت می کنند بیشتر است باید بگویم در شهر تورنتو این تعداد کمی بیشتر از ونکوور است. ولی این به آن معنا نیست که در ونکوور جمعیت ایرانی زبان ها کم است بلکه بر عکس بسیار هم زیاد است. ولی خب در تورنتو کمی بیشتر ونکوور ایرانی وجود دارد.

در زمینه انتخاب ونکوور یا تورنتو اگر زبان فرانسه زبان اول شما برای مهاجرت است جمعیت فرانسوی زبان ها در استان انتاریو که شهر تورنتو در آن جا دارد ۴ تا ۵ برابر استان بریتیش کلمبیا است که شهر ونکوور درآن جا دارد و شاید با این استدلال تورنتو جای مناسب تری برای شما باشد.

ونکوور یا تورنتو – اقتصاد

ونکوور یا تورنتو اقتصاد

کشور کانادا یکی از کشورهای ثروتمند جهان به حساب می‌آید، که اقتصادی بسیار متنوع دارد. کانادا سرشار از منابع زیر می باشد:

 • نفت
 • گاز
 • مواد معدنی

رتبه های اول تا پنجم جهان در زمینه تولید موارد زیر متعلق به کانادا می باشد:

 • اورانیوم
 • نیکل
 • روی
 • تیتانیوم
 • آلومینیوم

کانادا دارای صنایع پیشرفته همچون:

 • خودرو سازی
 • صنایع شیمیایی و نفت
 •  صنایع غذایی
 • چوب
 • کاغذ
 • فلز
 • شیلات
 • محصولات فراوان کشاورزی مثل:
  • جمله گندم
  • دانه های روغنی
  •  میوه
  •  سبزیجات
  •  توتون

همه این عوامل دست در دست هم می دهند تا اقتصادی قدرتمند برای کشور کانادا به وجود آورند.

این قدرت اقتصادی، دو شهر بزرگ ونکوور و تورنتو را نیز شامل می شود. در ادامه به مقایسه ونکوور یا تورنتو از نظر فرصت های شغلی، صنایع اصلی و هزینه های زندگی هر شهر به صورت جداگانه می پردازیم.

ونکوور یا تورنتو – فرصت های شغلی

اگر بخواهیم دو شهر ونکوور یا تورنتو را از جهت فرصت های شغلی با یکدیگر مقایسه کنیم، نتیجه کمی گیج کننده است. چرا که هر دو از شهر های فوق العاده صنعتی و بزرگ کانادا هستند و بازار کار خوب در کنار نرخ پایین بیکاری از ویژگی های هر دوی آن ها به شمار می آید.

آمار های ارائه شده از سوی مراکز تحقیقاتی در این زمینه، ونکوور را کمی برتر از تورنتو می دانند. که این نتیجه گیری را با توجه به شاخص هایی همانند نرخ بیکاری، نرخ اشتغال زایی و نرخ رشد جمعیت ارائه داده اند.

با وجود تمام این آمار ها نظر مردمی که در ونکوور یا تورنتو و یا هر دوی این شهر ها زندگی کرده اند کمی متفاوت است

بسیاری از افرادی که در ونکوور یا تورنتو و یا هر دوی این شهر ها زندگی کرده اند، تورنتو را به عنوان شهری که فرصت های شغلی بیشتری در آن یافت می شود، معرفی می کنند.

با این حال افراد دیگری هم هستند که تفاوتی بین این دو شهر قائل نمی شوند و پیدا کردن کار را بیشتر به مهارت های شخصی که دنبال کار است، نسبت می دهند. البته این بدان معنا نیست که در ونکوور کار پیدا نمی شود و یا اینکه فرصت های شغلی تورنتو بسیار بیشتر از ونکوور باشد، همانطور که در بالا گفته شد، در بررسی های تحقیقاتی بین ونکوور یا تورتو شهر ونکوور از تورنتو می برد،علت ان این می باشد که اکثر افرادی که تورنتو را انتخاب می کنند، میزان حقوق ماهیانه و هزینه ی مسکن در ونکوور و تورنتو را با هم مقایسه می کنند. هزینه ی مسکن در ونکوور بالاتر از تورنتو است و این دلیلی است که بین ونکوور یا تورنتو  بسیاری از افراد تورنتو را به عنوان شهری برای کار انتخاب می کنند.

 

ونکوور یا تورنتو – صنایع اصلی هر شهر

تورنتو

ونکوور یا تورنتو تورنتو

سینما :

در مقایسه صنعت سینما ونکوور یا تورنتو شهر تورنتو یکی از مراکز فیلم و سریال کانادا به حساب می آید. به علت پایین بودن هزینه ی ساخت فیلم در کانادا نسبت به آمریکا، بسیاری از فیلم های آمریکایی از تورنتو به عنوان محل فیلم برداری خود استفاده می کنند. به همین منظور در تورنتو شهرک های مختلف سینمایی ساخته شده است تا کارگردان های آمریکایی را در این فرآیند یاری دهد. تورنتو محل برگزاری جشنواره های بین المللی فیلم، همچون TIFF و Hot Docs می باشد.

بازار بورس :

مقایسه بین بازار بورس ونکوور یا تورنتو ، بازار بورس تورنتو بزرگ ترین بازار بورس اوراق بهادر در کانادا می باشد و از نظر میزان ارزش بازار سرمایه به ترتیب رتبه ی سوم و ششم را در آمریکای شمالی و جهان دارا می باشد.

تکنولوژی :

تورنتو یکی از مراکز بزرگ صنعتی در جهان است. این شهر سالانه به تنهایی ۵۲ میلیارد دلار درآمد دارد. منطقه ی واترلو که در نزدیکی تورنتو قرار دارد، نقش بسیار مهمی را در این زمینه ایفا می کند.

مقایسه بین ونکوور یا تورنتو از لحاظ تکنولوژی منطقه واترلو تورنتو در میان ۲۵ اکوسیستم استارتاپی دنیا، با حدود ۱۱۰۰ استارتاپ موفق و نیم میلیون جمعیت، دومین محل متراکم استارتاپ ها در دنیا بعد از رهبر جهانی اکوسیستم های استارتاپی، یعنی سیلیکون ولی می باشد.

گردشگری :

تورنتو یکی از رهبران گردشگری کانادا به حساب می آید. در سال ۲۰۱۷ مجموعا ۴۳٫۷ میلیون نفر گردشگر را به خود جذب کرد که از این میان ۱۰٫۴ میلیون نفر بازدید کننده ی داخلی و حدود ۳ میلیون نفر از ایالات متحده ی آمریکا بوده اند. تورنتو دارای مجموعه ای از جاذبه های توریستی و زندگی ای سرشار از فرهنگ های متنوع و غنی است.

 

ونکوور

ونکوور یا تورنتو ونکوور

تجارت بین المللی :

مقایسه بین ونکوور یا تورنتو، تجارت بین المللی یکی از بخش های کلیدی در اقتصاد ونکوور است. بندرگاه ونکوور بزرگترین بندرگاه کاناداست. به دلیل قرار داشتن ونکوور در حاشیه ی اقیانوس آرام و در مجاورت غربی‌ترین پایانه ی بزرگراه بین قاره‌ای (بزرگراه ترنس کانادا) و مسیرهای راه‌آهن، این شهر یکی از بزرگترین مراکز صنعتی در کشور کانادا است. از طریق بندر ونکوور بزرگ، بزرگترین بندر کانادا (از لحاظ تنوع و میزان کالای مبادله‌ای و انتقالی)، هر ساله حجم بزرگی از کالای تجاری (با بیش از ۱۷۲ میلیارد دلار ارزش مالی) با بیش از ۱۶۰ اقتصاد تجاری در جهان، مبادله و تجارت می‌شود. به‌طور سالیانه فعالیت‌های این بندر مهم، ۹/۷ میلیارد دلار تولید ناخالص داخلی و ۲۰/۳ میلیادر دلار خروجی اقتصادی برای این شهر به ارمغان می‌آورد.

 

فیلم و سریال :

مقایسه بین ونکوور یا تورنتو در حوزه فیلم و سریال باید اشاره کرد که ونکوور همواره یک مکان اصلی تولید فیلم در جهان به‌شمار آمده‌است و در صنعت فیلمِ جهانی به هالیوودِ شمال مشهور شده‌است.

این شهر در کنارِ بسیاری از شهرهای ایالات متحده آمریکا، از اصلی‌ترین شهرهای تولید کننده ی فیلم و سریال و از بزرگترین مکان‌های فیلمبرداری برای فیلم‌های هالیوودی است. اگرچه در بسیاری از فیلم‌های سینمایی هالیوودی، نام دیگری برای شهر ونکوور استفاده می‌شده، اما این شهر در بسیاری از فیلم‌های مشهور جهان، به عنوان مکان اصلی فیلم در فیلمنامه شناخته شده‌است. بسیاری از برنامه‌های تلویزیونی در قدیم و امروز در ونکوور تولید و فیلم‌برداری شده‌اند. اولین سریال ملی کانادا، تولید شده در ونکوور جوخه سرد نام دارد که خط داستانی آن در شهر ونکوور رخ می‌دهد. دیگر سریال‌های تولید و فیلمبرداری شده درون و در حومه شهر ونکوور، شامل تسلسل(Continuum)، بازجوییِ داوینچی (Da Vinci’s Inquest)، خلیج خطر (Danger Bay) و بسیاری سریال دیگر است که همگی در ونکوور فیلم برداری شده اند.

 

تکنولوژی :

ونکوور دارای تکنولوژی سطح بالایی است که همچنان در حال رشد است. از جمله توسعه نرم افزار مانند نرم افزار Maximizer و تجارت الکترونیک مانند فروشگاه Cymax. شرکت های فن آوری خارجی که دارای حضور عملیاتی در ونکوور هستند شامل IBM، نوکیا، مایکروسافت، Sage، اینتل، آمازون، NetApp و بسیاری دیگر می باشند.در مقایسه بین ونکوور یا تورنتو باید به این نکته اشاره کنیم که ونکوور به عنوان یک رهبر جهانی در فن آوری سلول های سوختی در حال ظهور است، که ۷۰ درصد از کانادایی های شاغل در صنعت را تشکیل می دهد. این شهر همچنین یک گروه ویژه ای از توسعه دهندگان بازی های ویدیویی را در خود جای داده است، که بزرگترین آن Electronic Arts است که بیش از دو هزار نفر را استخدام می کند. ونکوور همچنین دارای یک صحنه راه اندازی فناوری جدید است. استارتاپ های به وجود آمده در ونکوور شامل PlentyofFish  و HootSuite هستند.

 

گردشگری :

صنعت گردشگری برای ونکوور حیاتی است و آن را به یک مقصد توریستی مهم تبدیل کرده است. به طوری که در سال ۲۰۱۷ چیزی در حدود ۱۰ میلیون نفر را به خود جذب کرد. فقط بیش از یک میلیون نفر سالانه از طریق کشتی کروز به آلاسکا می روند .

در مقایسه بین ونکوور یا تورنتو در صنعت گردشگری باید اشاره کرد که:

 • ونکوور سالانه ۴٫۸ میلیارد دلار برای اقتصاد ونکوور سود آوری دارد از ۷۰۰۰۰ شغل نیز حمایت می کند.

 

بانکداری و امور مالی :

دفتر مرکزی بانک هایی همچون HSBC و Vancity در مرکز شهر ونکوور واقع شده اند. در مقایسه بین ونکوور یا تورنتو در این مبحث باید اشاره کرد که ونکوور در شاخص جهانی از جهت امور مالی رتبه ی ۱۷ را در جهان و رتبه ی سوم را در کانادا پس از تورنتو و منترال ، دریافت می کند.

ونکوور یا تورنتو – هزینه های زندگی

 هم ونکوور و هم تورنتو از جمله شهر های گران قیمت کانادا به شمار می آیند و زندگی در این شهر ها هزینه های بالایی را به همراه دارد. البته مانند هر شهر بزرگ دیگری ، هر چند که هزینه های زندگی در این دو شهر بالاتر از جا های دیگر است، ولی دستمزد دریافتی افراد نیز بالاتر از شهر های دیگر می باشد.

مقایسه ی هزینه های زندگی بین ونکوور یا تورنتو تا حد زیادی به جایگاه افراد بستگی دارد. چرا که هزینه های زندگی با توجه به میزان دستمزد افراد محاسبه می گردد . به طور کلی می توان گفت هزینه های زندگی به غیر از خرید و اجاره ی خانه، در ونکوور کمتر از تورنتو است ولی از طرفی سطح درآمد افراد نیز در تورنتو بیشتر از ونکوور است. پس نمی توان این گونه گفت که چون هزینه ی حمل و نقل در تورنتو بیشتر است پس ونکوور جای بهتری در این زمینه است، بلکه باید دستمزد دریافتی خود را همیشه مد نظر قرار دهیم تا بتوانیم تصمیم درستی برای انتخاب بین ونکوور یا تورنتو دراین زمینه بگیریم

برای کسب اطلاعات بیشتر در این زمینه با مشاوران ما در آژانس مهاجرتی مسیر تماس بگیرید.

 

فرم مشاوره

ارزیابی سریع

 

خلاصه
ونکوور یا تورنتو
نام مقاله
ونکوور یا تورنتو
توضیح
ونکوور یا تورنتو – آب و هوا –جرم و جنایت –تفاوت های جمعیتی – تنوع نژاد و نژاد پرستی – اقتصاد –امکانات رفاهی –فرصت های شغلی –صنایع اصلی هر شهر –هزینه ها
نویسنده
منشر کننده
آژانس مهاجرتی مسیر
لوگو
رزرو وقت مشاوره